תיקים שנתפרו

תפירת התיק לרפאל איתן
החממה לימין אלון גולדברג 21.01.2020 מייסד ועורך האתר
תפירת התיק לרפאל (רפול) איתן תפירת רפאל איתן

מיד לאחר בחירות 1996, רפאל איתן, יו"ר מפלגת 'צומת', ורמטכ"ל בדימוס שנלחם בכל מלחמות ישראל, ציפה להתמנות ל-'שר המשטרה', השר לביטחון פנים, בהתאם לסיכום עם הליכוד. אלא שצמרת המשטרה ובראשם המפכ"ל אסף חפץ, החליטה לסמן את איתן כאיום חמור על המערכת בשל היותו מפורסם כאדם בעל מוסר גבוה ודעות תקיפות ועצמאיות, שאיים לנקות את האורוות המושחתות במשטרה. המפכ"ל חפץ הטיח האשמות קשות באיתן והפעיל את קשריו בפרקליטות כדי לפתוח בחקירה פלילית כנגדו. חודשים לאחר מכן, בית המשפט זיכה את איתן מכל אשמה, אך בזמן הזה מונה במקומו אביגדור קהלני לשר המשטרה, ואיתן נאלץ להסתפק במשרד החקלאות. באופן זה כנופיית שלטון החוק גם פגעה ישירות בעשרות אלפי הבוחרים שמפלגתו של איתן נתנה ביטוי לקולם.

לקרוא עוד...
השילוח אוולין גורדון 04.06.1998 עיתונאית ופרשנית לענייני משפט
פרשת רפול מדגימה את הכוח האדיר בידיי היועמ"ש בלהיטות של עריץ הצליח (היועמ"ש) בן-יאיר לתרגם את תפישותיו למסקנה בדבר אשמת אדם ללא משפט

מיד לאחר בחירות 1996, שעה שראש הממשלה בנימין נתניהו עסק בהרכבת ממשלתו החדשה, רפאל איתן תבע לעצמו את תיק המשרד לביטחון פנים. היועץ בן-יאיר היה בדעה שבשל כתב אישום שהיה תלוי נגד איתן בגין פגיעה בפרטיות על רקע מאבקים סמויים בתוך מפלגתו, לא יכול איתן להחזיק בתיק ביטחון הפנים או בכל תיק אחר המאפשר גישה למאגרי נתונים המכילים מידע רגיש על אישים.

גם במקרה זה היה הבסיס המשפטי להחלטתו של בן-יאיר מפוקפק למדי. כפי שציינו מומחים רבים לענייני משפט, איתן השתתף בישיבות הקבינט הביטחוני המיוחד של הממשלה והייתה לו גישה לכל מסמך מסווג שעלה על שולחן הממשלה. לדעת אותם מומחים, אי מינויו כשר במשרד מסוים לא היה בו כדי להגביל את גישתו למידע רגיש. אלמלא פסק דין פנחסי, שהעניק ליועץ המשפטי לממשלה את זכות המילה האחרונה, יכלה הממשלה פשוט להתעלם מההמלצה, או לחלופין, איתן יכול לעתור נגדה בבית משפט. אך הפרדיגמה המשפטית החדשה סיכלה כל דרך לערער על חוות דעתו של היועץ המשפטי או לעקפה, ואיתן נאלץ להסתפק במשרד החקלאות ואיכות הסביבה.

חודשים לאחר מכן זוכה איתן מכל אשמה, אך הנזק שנעשה היה בלתי הפיך. זיכויו לא רק הוכיח את חפותו; הוא גם המחיש כמה כוח מרוכז בידיו של היועץ המשפטי לממשלה, אדם שאינו נבחר ציבור ואינו חייב לתת דין וחשבון לאיש. בלהיטות של עריץ הצליח בן-יאיר לתרגם את תפישותיו הלא-משפטיות לגבי נאותות פוליטית למסקנה בדבר אשמת אדם ללא משפט, ולכפות אותן על העוסקים בהרכבת הממשלה, בלי שיצטרך לשכנע איש בצדקתו - תוך שהוא שם מכשול רציני בדרכו הפוליטית של איתן, החף מפשע, ובדרכם של עשרות אלפי הבוחרים שמפלגתו נתנה ביטוי לקולם.

קישור למקור המלא בהשילוח
לקרוא עוד...